Eşarp ve Başörtüsü Kullanmanın Sebepleri

İslam dininin gereği olarak kullanılan başörtüsü açık bayanlar tarafından da süs eşyası olarak kullanılmaktadır. Dünya üzerinde çok farklı din bulunmaktadır ve bu dinler çeşitli kurallar barındırmaktadır. İslam dinine göre de bayanlar başlarını örtmekle yükümlüdürler. Bu yükümlülükten dolayı da genellikle eşarp kullanılmaktadır. Eskiden klasik kare eşarplar kullanılırken her geçen gün artan istek ve zevklerle çeşit çeşit eşarp modelleri üretilmiştir. İpeklisinden satenine, desenlisinden sadesine, çift taraflısından püsküllüsüne çeşit çeşit, renk renk, desen desen eşarp modelleri bayanların karar vermelerini daha da zorlaştırmaktadır. Aslında çeşitliliğin bu denli bol olması herkesin kendine uygun bir ürün ve marka bulabilmesini sağlamaktadır.

Bayanlar kıyafet, ayakkabı ve çantalarına olduğu kadar başörtülerine de özen göstermekte, şık ve göz alıcı modelleri tercih etmektedirler. Bu nedenle de özellikle Armine eşarp modellerine yönelmektedirler. Bu istekler ve ihtiyaçlardan dolayı doğan tesettür modası, tüm bayanların kendilerini özel hissettirecek modelleri sunmaktadır. Dünya genelinde onlarca firma tarafından üretimi yapılan çok sayıda mağazada satışa sunulan başörtüleri, kapalı bayanların da açık bayanlar kadar şık olabileceklerini kanıtlamaktadır. pek çok online satış mağazası gibi eşarp sepeti de birbirinden farklı model ve markayı bayanların kolayca ulaşabilmesi adına cazip fiyat ve uygun ödeme seçeneği ile sunmaktadır.

Aslında bayanlar eşarp seçerken sadece güzel görünmesine değil pek çok noktaya dikkat etmektedirler.

  • Başörtüsünün kaymaması ve kafada rahatsız etmeden durması lazımdır. Başörtüsünün kayması sürekli olarak rahatsızlık verecek olan bir durumdur. Bu nedenle kaymaz kumaşlar tercih edilmeli ve mümkünse altından bone kullanılmalıdır.
  • Kıyafetlerle uyum sağlaması da çok önemlidir. Özellikle de spor ya da klasik modeller kıyafetlere göre seçilmelidir. Şal modelleri genellikle daha spor kıyafetlerle, ipekli eşarplar ise genellikle daha klasik kıyafetlerle kullanılmaktadır.
  • Renk karmaşasından uzak olması da bir başka önemli noktadır. Zira çiçekli ve desenli bir kıyafetin üzerine yine çiçekli ve desenli bir başörtüsü almak göz yorucu ve renk karmaşası yaratan bir görüntü oluşturacaktır.
  • Yüz şekline uyması gerekmektedir. İnsanların bazıları yuvarlak, bazıları oval, bazıları da kare yüz şekline sahiptir. Kullanılan başörtüsünü yüz şekline uygun şekilde bağlamak daha şık ve güzel bir görüntü sergilemeyi sağlayacaktır.
  • Mevsime uygun kumaş seçilmesi de önemli olan bir diğer husustur. Zira özellikle de sıcak yaz aylarında terletmeyen, rahatsız etmeyen ve ince kumaşlar tercih edilmelidir. Bu durum  nedeni ile de polyester kumaşlı başörtülerinden uzak durulmalı, mümkünse ipekli ve koton kumaşlı eşarplar tercih edilmelidir.

Yazar: stilmodacı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir